طراحی و اجرای دیتاسنتر

شرکت آذرلینک در زمینه شبکه و تجهیزات جانبی فعالیت می کند

  • طراحی و اجرای دیتاسنتر
  • طراحی و اجرای دیتاسنتر

طراحی و اجرای دیتاسنتر

ساخت یک دیتاسنتر مدت‌زمانی طولانی (اغلب چندین سال) به طول می‌انجامد که بیشتر مربوط به مرحله طراحی پیاده‌سازی است. در ابتدا طراحان می‌بایست موقعیت مکانی مناسبی را انتخاب نمایند. آن‌ها همچنین بایستی نیازمندی‌های فضا و پهنای باند شبکه را نیز در نظر بگیرند و تخمین بزنند. اغلب فضای کف در دیتاسنتر کم است. حتی در مراکز بزرگ نیز توانایی مقیاس بندی و جاده‌ی سخت‌افزارها در یک ناحیه مزیت کلیدی در کسب‌وکار محسوب می‌شود. میزان فضای مورداستفاده توسط سرورها به‌طور قابل‌توجهی کاهش می‌یابد و نواحی کاری به پلان‌های کف متمرکز می‌شوند. 
تجهیزات دیتاسنتر مانند سرورهای تیغه‌ای در داخل محفظه‌هایی به نام رک نصب می‌شوند. سال‌های زیادی است که رک‌های با عرض 19 اینچی (482.6 میلی‌متر) استانداردسازی شده است تا سخت‌افزارهای با ارتفاع‌های ثابت به‌خصوص با ارتفاع‌های 1.752 اینچی (44.5 میلی‌متر که اغلب با حرف  U خلاصه‌شده است) را جای می‌دهد. رک‌هایی با ارتفاع 42 یونیتی (42 U) ( حدود 73.5 اینچی) تبدیل به استانداری بالفعل شده است. هرچند امروزه رک‌های بزرگ‌تر مانند رک‌های با عرض 21 اینچی و ارتفاع 48 یونیتی نیز در مراکز داده یافت می‌شوند تا بتوان دستگاه‌های بیشتری را در یک فضای موجود قرارداد.
کاربری برق در دیتاسنتر
نیازمندی‌های برقی دیتاسنتر به‌شدت به‌اندازه وسعت آن‌ها وابسته است. طراحی‌های این مراکز به‌طورمعمول نیازمندی‌های برقی را برحسب وات بر فوت مربع (W/sf) یا وات بر رک تخصیص می‌دهند. ازآنجاکه یک مرکز داده تعداد بسیار زیادی از سرورها را به کار می‌گیرد، مصرف کل برق آن بسیار عظیم است (حتی به‌اندازه شهرهای کوچک) که به‌طور معمولی هر رک بین 3 تا 5 کیلووات توان نیاز دارد. بخش قابل‌توجهی از کل توان موردنیاز برای سامانه‌های خنک‌سازی و تهویه مصرف می‌شود تا از افرایش حرارت میان سخت‌افزارهای قرارگرفته در رک‌ها جلوگیری می‌شود.
مدیریت دیتاسنتر
شرکت‌های تجاری دیتاسنتر را به‌صورت بخش به بخش راه‌اندازی می‌کنند چراکه آن‌ها نیازمند سامانه‌های با دسترسی بالا و خدماتی چون پشتیبانی تجارت الکترونیک هستند. بالاترین گروه (گروه 4 که توسط موسسه آپتایم تعریف‌شده است) مراکز جهانی به معنای واقعی کلمه تنها چند دقیقه در سال دارای مدت‌زمان ازکارافتادگی هستند که به معنای در دسترسی بودن 99.99 درصد ( یا همان چهارتا 9 ) است درحالی‌که پایین‌ترین رده در این طبقه‌بندی یعنی گروه 1 که توسط کسب‌وکارهای کوچک استفاده می‌شود، نیازمند در دسترس بودن بیش از 99 درصد ( دو تا 9) هستند. سامانه‌های پشتیبان باتری ( مانند UPS ) و ژنراتور از اجزای اصلی در چنین محیط‌هایی هستند چراکه آن‌ها سخت‌افزارهایی قابل جابجایی هستند و از لینک‌های شبکه‌ای اضافی در برخی موارد استفاده می‌کنند. مدیریت حجم بسیار زیاد ترافیک داده تولیدی در یک مرکز داده تبدیل به چالشی فزاینده شده است که روزبه‌روز در حال افزایش و رشد است. رشد یک‌باره ترافیک درخواستی می‌تواند به‌سرعت سبب ایجاد اضافه‌بارهایی در بخش شبکه داخلی شود.
ملاحظات امنیت شبکه نیز اهمیت بسیار زیادی در مرکز داده دارد چراکه تمرکز بسیار زیاد این حجم بالا از اطلاعات کسب‌وکاری و قراردادها، هدف جذابی برای سارقان اطلاعات و هکرها محسوب می‌شود. در اغلب موارد تعداد بسیار کمی از مردم نیازمند کار با یک مرکز داده با طراحی مناسب هستند اما برخی از آنان افرادی را در مراکز قرار داده‌اند تا به‌خصوص درزمینه ی حفاظت از ساختمان و کنترل ورود و خروج‌ها نظارت داشته باشند.
 

زمینه : نمونه کار

  • من خودم را برای یک کار خیلی بزگ آماده کرده بودم اما بعد ازاین که وارد کار شدم فهمیدم که کار بزرگی نمی خواهد انجام بدهم ، فقط باید قایق را روی آب انداخت و کمی پارو زد . همین !! آلبرت انیشتین

  • اگر شما یک سیب داشته باشید ومن هم یک سیب وسیب ها را بام عوض کنیم همچنان هر دو یک سیب داریم اما اگر شما یک ایده داشته باشید و من هم یک ایده،زمانی که ایده هایمان را عوض کنیم آنگاه هر کدام از ما دو ایده داریم جورج برنارد شاو

  • اندازه‌گيري درصد پيشرفت يك پروژه برنامه نويسي،با شمارش تعداد سطرهاي كدهاي آن،همانند اندازه گيري درصد پيشرفت ساخت يك هواپيما از طريق وزن كردن آن است! بیل گیتس