کانفیگ سوئیچ

شرکت آذرلینک در زمینه شبکه و تجهیزات جانبی فعالیت می کند

  • کانفیگ سوئیچ

کانفیگ سوئیچ

سوئیچ یکی از سخت افزارهای شبکه است که در عین شباهت به هاب (hub)، بسیار هوشمندتر از آن است. بر اساس مدل OSI سوئیچ‌ها در لایه 2 یا همان لایه Data Link کار می‌کنند و وظیفه این سخت افزارها، انتقال بسته‌های دیتا از یک دستگاه به جای دیگر از طریق شبکه و بر اساس آدرس سخت افزاری (Mac addresses) است
دستگاه های Unmanageable‌:
این نوع دستگاه‌ها طبق هر آن چیزی که کمپانی تعیین کرده، کار می‌کند و نمی‌توان آن‌ها را مدیریت کرد.
دستگاه‌های Manageable :
یک سوئیچ را در نظر بگیرید: می‌دانیم که همه سوئیچ‌ها Mac Address Table ‌ دارند، اما گاهی قصد داریم تعیین کنیم که سوئیچ به چه صورت روی این جدول کار کند. برای کارهای این چنینی باید سوئیچ راهی داشته باشد که بتوانیم آن را مدیریت کنیم، یعنی باید یک خروجی داشته باشد که از طریق آن بتوانیم به سیستم عاملی که درون سوئیچ وجود دارد دستور بدهیم که چه کارهایی را انجام دهد و چه کارهایی را انجام ندهد، در نتیجه باید از سوئیچ Manageable استفاده کنیم.
به طور مسلم زمانی می‌توانیم روی یک دستگاه Configuration انجام دهیم که بتوانیم با آن ارتباط برقرار کنیم، پس داخل دستگاه سیستم عامل گنجانده شده و سیستم عامل داخل دستگاه‌های Cisco ، IOS است.
معرفی حافظه‌های دستگاه‌های سیسکو:
RAM: در دستگاه‌های کامپیوتر، حافظه فرار است، مسلماً Running Config  که در حافظه RAM گنجانده می‌شود چیزی است که می تواند فرار کند.
Nv RAM‌: حافظه غیرفرار و ماندگار است، خودش در غالب فایل Config.text داخل Flash ذخیره می‌شود، فقط چون در قالب یک حافظه جداگانه در حافظه RAM بالا می‌آید، به آن Nv RAM گفته می‌شود. یعنی خودش یک Process حافظه‌ای می‌گیرد.
ROM: در دستگاه‌ها Cisco ، بوت شدن دستگاه را برعهده دارد و مشخصات دستگاه و پارامترهای Boot دستگاه را نشان می‌دهد ، در واقع نشان می‌دهد که IOS دستگاه چیست و از کجا باید شروع به Load شدن کند.ROM: در دستگاه‌ها Cisco ، بوت شدن دستگاه را برعهده دارد و مشخصات دستگاه و پارامترهای Boot دستگاه را نشان می‌دهد ، در واقع نشان می‌دهد که IOS دستگاه چیست و از کجا باید شروع به Load شدن کند.
Flash: مثل فلش‌های معمولی است که داخل دستگاه قرار داده شده است. در Router های Cisco می‌توانیم این فلش را بیرون بیاوریم که با این کار،  سیستم بدون سیستم عامل (IOS) می‌شود.
وقتی که به دستگاه وصل می‌شویم و می‌خواهیم شروع به کار کردن با IOS کنیم چیزی جلوی ما قرار می‌گیرد به نام  CLI که از طریق آن می‌توانیم دستورهای مربوط به دستگاه را بنویسیم، هر کاری که در این محیط انجام می‌دهیم، داخل Running Config  اتفاق می‌افتد که دستورات را اجرا می‎کند.
اما اگر دستگاه را خاموش و روشن کنیم این حافظه از بین می‌رود، مگر اینکه دستورات را در غالب فایلی به نام Config.text ذخیره کنیم که این فایل داخل Flash ذخیره می‌شود، هر بار که دستگاه بالا می‌آید محتویات این فایل را داخل حافظه RAM ،Load می‌کند و در قالب  Running config اضافه می‌کند به محتویاتی که جلوی چشم ماست.

زمینه : شبکه

  • من خودم را برای یک کار خیلی بزگ آماده کرده بودم اما بعد ازاین که وارد کار شدم فهمیدم که کار بزرگی نمی خواهد انجام بدهم ، فقط باید قایق را روی آب انداخت و کمی پارو زد . همین !! آلبرت انیشتین

  • اگر شما یک سیب داشته باشید ومن هم یک سیب وسیب ها را بام عوض کنیم همچنان هر دو یک سیب داریم اما اگر شما یک ایده داشته باشید و من هم یک ایده،زمانی که ایده هایمان را عوض کنیم آنگاه هر کدام از ما دو ایده داریم جورج برنارد شاو

  • اندازه‌گيري درصد پيشرفت يك پروژه برنامه نويسي،با شمارش تعداد سطرهاي كدهاي آن،همانند اندازه گيري درصد پيشرفت ساخت يك هواپيما از طريق وزن كردن آن است! بیل گیتس